Z dniem 01.10.2014 r. ochronę Szpitala Powiatowego w Chrzanowie przejęła firma Era Spółka z o.o. w Chorzowie.

1. Cel ochrony obiektu.
Celem nadrzędnym wszystkich działań dokonywanych przez pracowników ochrony jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom, pracownikom szpitala oraz ochrona mienia znajdującego się na jego terenie.
Ujawnianie przypadków kradzieży, niszczenia mienia oraz przypadków mających wpływ na powstanie pożaru, wybuchu, zalania wynikających z celowego działania bądź będących wynikiem awarii będą niejako realizacją tego zadania.
Pracownicy ochrony realizują cele ochrony poprzez następujące działania:
- wykonywanie obchodów terenu szpitala w celu sprawdzenia wszystkich zabezpieczeń i stanu budynków,
- działania zapobiegawczo-informacyjne w przypadku powstania innych szkód takich jak zalanie pomieszczeń, pożar, awarie energetyczne,
- uniemożliwianie wnoszenia na teren szpitala alkoholu, materiałów niebezpiecznych,
- usuwanie z terenu szpitala osób niepożądanych, zakłócających porządek, będących w stanie nietrzeźwym,
- wzywanie Grupy Interwencyjnej ERA w celu usunięcia zaistniałych zagrożeń,
- utrzymanie stałego kontaktu z dyspozytorem Centrum Monitorowania oraz informowanie upoważnionego przedstawiciela Zleceniodawcy o wszelkich nieprawidłowościach, itp.

 

2. Organizacja służby ochrony.
Ochrona posiada dwa posterunki na terenie Szpitala:
- PS-1 posterunek stały – wejście główne (pawilon D) tel. 728/332-939
- PO-2 posterunek obchodowy – wejście do SOR (pawilon C) tel. 664/051-898,
Oraz Grupę interwencyjną wzywaną w razie potrzeby, uzbrojoną w broń palną poruszającą się oznakowanym samochodem, współpracującą ze służbami ochrony na terenie obiektu.

3. Uprawnienia pracowników ochrony.
Pracownicy ochrony są uprawnieni do:
- ustalenia uprawnień do przebywania na obiekcie chronionym oraz legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości,
- wezwania osób do opuszczenia obiektu w przypadku stwierdzenia braku uprawnień do przebywania na terenie chronionego obiektu, albo stwierdzenia zakłócenia porządku,
- wydania poleceń porządkowych osobom zakłócającym porządek publiczny lub zachowującym się niezgodnie z regulaminem obiektu, a w przypadku nie wykonania tych poleceń – wezwania do opuszczenia obiektu,
- ujęcia osób w celu niezwłocznego przekazania Policji, osób stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także chronionego mienia w celu niezwłocznego oddania tych osób Policji,
- stosowania środków przymusu bezpośredniego (kajdanek, pałki wielofunkcyjne) siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających lub podobnych technik obrony, w przypadku zagrożenia dóbr powierzonych ochronie lub odparciu ataku na pracownika ochrony lub inne osoby oraz nie wykonanie poleceń, do których uprawniony jest pracownik ochrony.
W/w czynności powinny być wykonywane w sposób zapewniający poszanowanie godności ludzkiej oraz innych dóbr osobistych osób, w stosunku do której zostały podjęte.